Karpaty Łączą - mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej.
Celem projektu jest ochrona i zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej polskich Karpat przez wsparcie wdrażania postanowień Konwencji Karpackiej.
Stosownie do zapisów Konwencji Karpackiej i jej kompleksowego podejścia zakładającego zintegrowane planowanie i gospodarowanie zasobami oraz konieczność uwzględnienia celów ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej i krajobrazowej w politykach sektorowych - działania projektu realizowane są w różnych dziedzinach istotnych dla ochrony i zrównoważonego rozwoju regionu. Dlatego projekt łączy działania na rzecz ochrony siedlisk, utrzymania zrównoważonego użytkowania gruntów w Karpatach, zachowania tradycyjnych sposobów użytkowania ziemi i miejscowych ras zwierząt gospodarskich z działaniami sprzyjającymi zrównoważonemu rozwojowi turystyki, zwiększeniu udziału społecznego we wdrażaniu Konwencji oraz udostępnianiu informacji o przyrodniczym i kulturowym dziedzictwie regionu. Wdrożenie Konwencji ma istotne znaczenie dla obszarów położonych w dorzeczach rzek biorących swój początek w Karpatach i wpływających do Bałtyku i Morza Czarnego.
Implementation area:
Obszar Karpat w Polsce
Duration period:
2012 - continuous mode
Website:
Source of funding:
Swiss-Polish Cooperation Programme
Coordinating institution:
Patrycja Adamska
+48 228406664 ext. 114
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Results of the project can support the implementation of provisions of the Carpathian Convention and assist the self-governments in the Carpathians in the field of:
- Conservation and sustainable use of biological and landscape diversity
- Spatial planning
- Industry and energy
In the frame of the project the following outcomes were elaborated:
Spatial data, thematic maps
Informatorium Karpackie
Other materials
Strategia Zrównoważonej Turystyki w gminach, Poradnik wdrażania Konwencji Karpackiej